در دوران کرونا چطوری از سوپرمارکت خرید کنیم؟

در دوران کرونا چطوری از سوپرمارکت خرید کنیم؟

اگر فرد بیماری در خانواده نداشته باشیم اقلام ضروری مورد نیاز خانه محدود می شود به سبزیجات و خوراکیهای مورد نیاز که قبلا از تره بار و سوپرمارکت تهیه می کردیم. اما حالا با چه ملاحظاتی خرید کنیم که فشار روانی کمتری را تحمل کنیم.

حالا که در شرایط قرنطینگی و رعایت فاصله اجتماعی به سر می بریم بهترین کار این است که اصولا در خانه بمانیم و خیالمان را از بابت رعایت فاصله و و فلان و بهمان راحت کنیم و خریدهایمان را انلاین سفارش دهیم. وقتی آنلاین از سوپری خرید می‌ کنید بیش از ۷۰ درصد دردسرها و فشارهای روانی مربوط به احتیاطهای کرونایی حذف می شود.

اما حتی اگر آنلاین خرید کنیم باز هم با پیک فروشگاه آنلاینی که از آن خرید کرده ایم در ارتباط خواهیم بود. اما در این مورد هم می توان فاصله گذاری را رعایت کرد. می توانیم از قبل با فروشگاه هماهنگ کنیم که پیک بعد از زدن زنگ، در دورترین فاصله از درب خانه ما قرار گیرد تا ما خریدها را چک کنیم. و یا می‌توانید کاغذی روی در بچسبانید و این تقاضا را از پیک مطرح کنید. یا قبل از باز کردن درب این تقاضا را مطرح کنید.

۱۰ نگرانی کرونایی که با خرید آنلاین حذف می شوند

در ادامه لیستی از نگرانی‌هایی که با خرید آنلاین حذف می شوند را مشاهده می فرمایید. این موارد در واقع از همان ملاحظات کرونایی هستند که طبق مطالعات و بررسی های نویسنده باید هنگام خرید از سوپرمارکت مدنظر قرار گیرند.

۱- اول از همه اینکه دستکش و ماسک کم نیاورده باشید و بتوانید مجهز بیرون بروید.

۲- در تمام طول راه حواستان باشد که دستتان را به ماسک و صورتتان نزنید.

۳-انتخاب خلوت‌ترین زمان برای خرید . باز هم ممکن است از شانس شما خیابان و سوپرمارکت خلوت نباشد و دود سیگار فردی که فاصله زیادی از شما دارد نیز وارد مجرای تنفسی شما شود.

۴- طوری برنامه ریزی کردن که در کمترین زمان در خیابان و مغازه بمانید مثلا اینکه از قبل دقیقا بدانید چه می‌خواهید بخرید. مثلا اگر می خواهید نودل بخرید دقیقا بدانید که نودل گوشت از برند الیت را می خواهید و اگر نداشت هر برند دیگری که موجود باشد و تمام. نه اینکه آنجا بخواهید بررسی کنید و تماشا کنید و دو دوتا ۴ تا کنید و گشت بزنید و …. . در حالیکه اگر آنلاین خرید کنید می توانید این بررسی ها را انجام دهید.

۵- حتی اگر از هیچ اسکناسی رد و بدل نشود و کارت خرید به دست مغازه دارد داده نشود و دست شما کلیدهای کارتخوان را لمس نکند با زهم کارتی که دوباره به دست شماست، با کارتخوانی در تماس قرار گرفته که صدها کارت دیگر با آن در تماس بوده اند.

کارتهای بانکی که با دست صاحبان خود در تماس بوده اند و دست کم ممکن است یک نفر از آنها کرونایی بوده باشد. گفته می شد که ۲۰ عدد ویروس نیز می تواند افراد را کرونا-مثبت نماید. این در حالی است که وقتی اینترنتی خرید می کنید هیچ نیازی به کارت ندارید.

۶- دقت به اینکه وقتی دستکش را درمی آوردید بخش بیرونی آن کمترین تماسی با دست شما پیدا نکند. و نحوه دفع آن هم طوری باشد که به جایی نخورد و باز ملاحظات مشابه در مورد ماسک

۷- دقت به اینکه وقتی وارد خانه می شوید مواظب باشید که دستتان و لباسهایتان با چیزی تماس پیدا نکند و …

مثلا اگر احیانا در دستشویی، پیش نباشد که بتوانید با پا باز کنید و بسته باشد و دستتان برای باز کردن آن، دستگیره و نیز کلید برق را لمس کند، باید باز حواستان باشد که آنها را ضدعفونی کنید و حواستان باشد در این فاصله فرد دیگری(مثلا کودکتان) آنها را لمس نکند و اگر لمس کند حواستان باشد که باز دستش را به جای دیگری نزند و اگر زد …

۸- باز نگرانی آلوده بودن لباس و اینکه کجا آویزان شود. و اینکه بهتر است دو سه روزی به حال خودش باقی بماند. و حتی شاید بهتر آن باشد که در ماشین بیندازید وبا آب گرم و مواد شوینده و ضدعفونی کننده مناسب شستشو دهید.

۹- شستن با دقت دست و صورت و شاید هم درست، حمام گرفتن باشد به ویژه اگر شما یک آقا باشید که مو و گردن شما هنگام خروج از منزل با لباس پوشانده نشود.

۱۰- ضدعفونی عینک و کلید و کارت و … البته به نظر نویسنده اگر کلید و کارت را درمنزل استفاده نمی‌کنید و تنها هنگام بیرون رفتن با شما همراه هست می توانید مانند لباسها با آنها رفتار کنید.

به نظر شخصی نویسنده بهتر است تا حد امکان سطوح مختلف مثل دکمه آسانسور، دستگیره در خروجی پله برقی، پیشخوان مغازه، سبد خرید سوپرمارکت ها و … را لمس نکنید. مثلا برای مورد آخر، می توانید از ابتدا که وارد سوپری می شوید یک نایلون بردارید و یا از خانه نایلون خرید ببرید.

شاید بپرسید وقتی دستکش دستتان است چرا باز هم بهتر است که کمتر دستمان با سطوح و محیط در تماس باشد؟ جواب من این است که شاید حواسمان نبود و دستمان را به صورتمان زدیم در این صورت احتمال آلوده شدنمان کمتر می شود و یا هر بی احتیاطی دیگری که احیانا پیش آمد.

این لیستی از برخی دردسرهایی بود که با خرید آنلاین از فروشگاه های آنلاین مواد غذایی، قابل حذف هستند.

و اما اگر خرید، اینترتی انجام شود تمام گزینه‌های بالا از لیست نگرانی‌ها حذف می شوند وتنها یک کار برای انجام دادن دارید و آن ضدعفونی کردن خریدهاست که الان بیش از دو ماه است که این کار را انجام می دهیم و دیگر آنقدر درانجام آن استاد شده ایم که برایمان روتین شده است و شاید بتوان گفت که دیگر نگرانی و فشار روانی خاصی برایمان ایجاد نمی‌کند.

چرا خرید آنلاین بهتر از خرید حضوری از سوپرمارکتهاست؟

در بخش قبل به ۱۰ ملاحظه کرونایی هنگام خرید حضوری از مغازه ها اشاره کردیم اما اگر تمام موارد گفته شده در لیست بالا را رعایت کنید باز هم نمی‌توانید خاطر جمع باشید که وقتی به خانه برمی گردید تبدیل به یک ناقل نشده باشید. زیرا مثلا ممکن است فاصله شما با فروشنده کافی نبوده باشد. ممکن است در محیط سربسته فروشگاه، ریز ذرات تنفسی آلوده ای در فضا وجود داشته باشد و …

حتی اگر هیچ کدام از این اتفاق ها هم نیفتد باز هم نمی‌توانید مطمئن باشید زیرا با یک ویروس ناشناخته طرف هستیم: اگر یادتان باشد اوایل آمدن ویروس، حرفی از احتمال ماندن آن درهوا نبود اما بعد مشخص شد که ممکن است برای مدتی در هوا باشد. یا اینکه رعایت فاصله با دیگران به گمانم اول یک متر بود بعد یک و نیم و بعد دو متر شد. شاید یک ماه دیگر اعلام شود که فاصله باید ۳ متر باشد یا اینکه زمان معلق ماندن ذرات در هوا، بیش از چیزی بوده است که قبلا عنوان می‌شده است.

حتی شاید اگر تمام این اتفاق ها نیفتد ممکن است راه‌هایی برای انتقال ویروس باشد که به آن پرداخته نشده است چون به هر حال با یک موجود نشناخته طرف هستیم.

مثلا فرض کنید شاید این احتمال وجود داشته باشد از آب دهن یا ترشحات حلقی که برخی( از مردم بدون هیچ عذاب وجدانی) روی سطح خیابان پرتاب می‌کنند، بر اثر تابش آفتاب بخاراتی حاوی ویروس بلند شود. البته من این احتمال را به عنوان یک فرد عادی که هیچ دانش خاصی در این زمینه ندارم مطرح کردم و شاید کاملا غیرعلمی و غیرممکن باشد.

فقط خواستم بگویم گه به هر حال با شرایط ناشناخته ای گربانگیر هستیم پس چه بهتر که با یک حرکت آسان خودمان را از این استرس‌ها راحت کنیم و آن حرکت آسان عمل بسیار آسان حذف بیرون رفتن است.

شاید بتوان گفت امروزه حذف بیرون رفتن از خانه بتواند بی‌تاثیر روی کیفیت زندگی باشد. امکانات زیادی در این زمینه به کمک ما می آید. خدمات اینترنتی طیف بسیار گسترده ای دارد از خرید اینترنتی گرفته تا صله رحم اینترنتی.

می توانیم از پتانسیل‌هایی که در خانه‌مانی وجود دارد استفاده حداکثری کنیم مثل پرداختن به خیاطی لباسهایی که ایرادی داشته‌اند و باید رفع و رجوع شوند. سامان دادن اطلاعات و موجود در حافظه گوشی و کامپیوتر و … . حتی می توانیم برخی از اقلامی را که قبلا آماده می‌خریدیم خودمان در منزل درست کنیم مثل درست کردن نان و کیک.

پختن نان در منزل در دوره کرونا

حتی اگر هیچ کار خاصی که روی زمین مانده باشد ندارید، می‌توانید از پتانسیل آموزش اینترنتی برای ارتقای مهارتهای خودتان استفاده کنید و نیز از شبکه‌های اجتماعی برای برقرار کردن تماس صوتی و تصویری با عزیزانتان استفاده کنید.

حتی اگر فرض کنیم هیچ یک از کارها فوق را نمی‌خواهید انجام دهید باز هم می توانید از دنیای بی مرز سرگرمی استفاده کنید، فیلمهای سینمایی، مستندها، انیمیشن‌ها و سریالهایی واقعا دیدنی، جذاب و آموزنده از کشورها و ملل مختلف که چنان شما را مشغول خود می کند که متوجه زمان نمی شوید.

البته همه اینها در حالتی است که دغدغه های روانی و مالی ما بیش از کشش و توان شخصی ما نباشد و همچنین امکان ماندن در خانه برایمان وجود دارد.

بدیهی است که اگر ناگزیر از بیرون رفتن باشیم باید رویکرد خود را به نحوه مدیریت استرسمان تغییر دهیم . ما چه نسبت به خودمان و چه نسبت به دیگران، به اندازه وسع و توانایی‌مان مسئولیم نه بیشتر.

دو ایده برای آسان‌تر شدن عمل ضدعفونی کردن خریدهای سوپرمارکتی

اغلب اقلام سوپرمارکتی فاسد شدنی نیستند. به جز قارچ، تخم مرغ، لبنیات و چند مورد دیگر اغلب اقلام سوپرمارکتی تا ماه ها و حتی کمتر یا بیشتر از یک سال فاسد نمی شوند، اقلامی چون حبوبات و ماکارونی و روغن.

بنابراین برای اینکه راحت‌تر باشید و فشار کمتری را تحمل کنید می توانید اقلام فاسد نشدنی را در یک نایلون تمیز بگذارید و در جای مناسبی قرار دهید و پس از چند روز سراغ آنها بروید که احتمال از بین رفتن ویروسها زیاد شده باشد.

این کار همچنین موجب می شود که به یکباره درگیر ضد عفونی کردن اقلام زیادی از مواد نشوید و کمتر اذیت شوید. به نظر من حتی اگر این اقلام بیش از ۹ روز در یک گوشه می مانند باز هم باید ضدعفونی شوند چون همانطور که گفتم با یک موجود ناشناخته طرف هستیم

در این راستا می توانید اقلامی را که هنوز تمام نکرده اید زودتر بخرید تا بتوانید یک مدت آنها را دور از دسترس نگه دارید تا ویروسهای بیشتری کشته شوند. به نظر من این یک احتیاط هوشمندانه است و به آدم این حس را می دهد که برای سلامتی اش قدم خوبی برداشته است.

وقتی که احساس کنیم که برای سلامتی‌مان قدمهای لازم (که در حیطه امکانمان بود) را برداشته ایم حتی اگر به کروناویروس مبتلا شویم نیروی روانی بیشتری برای مبارزه با آن داریم چون عاری از حس ملامت، نسبت به خودمان و حسرت و ای‌کاش نسبت به رعایتهای بیشتر در گذشته مان خواهیم بود.

همچنین برای راحت تر شدن کار ضدعفونی، می توانید خریدها را در یک لگن بزرگ در جای مناسبی مثلا روی جاکفشی ای که داخل خانه و نزدیک به درب خروج است قرار دهید (به طوریکه ضمن عبورو مرور، به آن برخورد نکنید) و در طول روز، کم کم و خرد خرد اقدام به ضد عفونی چند قلم از خریدها بکنید. استفاده از دستکش آشپزخانه در هنگام ضدعفونی راحت‌تر و مطمین‌تر از سایر دستکشهاست هم به خاطر ساق بلندش و هم قطور بودنش. همچنین توصیه می شود برای ضدعفونی کردن خریدها از اسکاج جداگانه استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...